افسردگی بعد از مهاجرت


افراد بسیار زیادی هستند که مهاجرت را انتخاب و در مسیر آن قدم گذاشته‌اند که شرایط‌های خاص خود را دارد؛ اما ما در این مقاله قصد نداریم در خصوص آن‌ها صحبت کنیم؛ بلکه می‌خواهیم در مورد افسردگی بعد از مهاجرت واقعیت‌هایی را بیان کنیم. اتفاقی که به دلایل بسیار مختلفی رخ می‌دهد و تغییر محل زندگی، دوری از خانواده، دوری از دوستان و .. از شایع‌ترین دلایل آن هستند.

تا انتهای این مقاله همرا ما باشید تا به‌طور کامل در خصوص افسردگی و استرس پیش از مهاجرت کردن، راه‌های درمان آن و .. صحبت کنیم. اگر این عارضه ذهن شما را درگیر کرده است و باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای شما شده است با ما همراه باشید تا به شما راه‌های درمان و یک مشاور عالی به شما برای حل این مشکل معرفی کنیم.

مشکلات بعد از مهاجرت

افسردگی بعد از مهاجرت چیست؟

افسردگی پس از مهاجرت یک نوع اختلال روانی و افسردگی است که در بین تعداد بسیار زیادی از افرادی که مهاجرت کرده‌اند، دیده می‌شود. از مهمترین علائم این عارضه می‌توان به کاهش اشتها و در نتیجه آن کاهش وزن، کاهش راندمان کاری، افت کردن انگیزه، کم خوابی و اختلال خواب، وجود افکار منفی، احساس پوچی، نا امیدی و ... اشاره کرد.

برای اینکه از افسردگی پس از آنکه مهاجرت کرده‌اید درامان بمانید، بهتر است تا سطح روابط اجتماعی خود را بالا ببرید، ورزش کنید، با دوستان قبلی و خانواده خود ارتباط بگیرید و .. . در ادامه در خصوص روش‌های درمان و مبارزه با این نوع از افسردگی صحبت خواهیم کرد.

متاسفانه افسردگی که پس از مهاجرت افراد را درگیر خود می‌کند، یکی از مشکلات مهمی است که می‌تواند مهاجران را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از اصلی‌ترین مشکلات مهاجران که می‌توانند به افسردگی منجر شوند عبارتند از جدایی از خانواده، وجود مشکلات اقتصادی، مشکلات حقوقی و اجتماعی و تغییرات در وضعیت اقتصادی. این افسردگی بسیار رایج است و اگر به سرعت درمان نشود برای فرد مشکلات بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. اگر شما یا یکی از نزدیکان شما به این نوع از افسردگی  دچار شده است به هیچ عنوان نسبت به این موضوع بی اهمیت و بی‌تفاوت نباشید و تمام تلاش خود را بکنید تا به درمان او کمک کنید.

دلایل افسردگی بعد از مهاجرت

این نوع از افسردگی می‌تواند ناشی از تغییرات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زبان برقراری ارتباط با جامعه باشد. این احساس ممکن است به دلیل دور شدن از محیط آشنا، عدم تطابق با فرهنگ جدید، وجود مشکلات بسیار زیاد در یادگیری زبان جدید، مشکلات اقتصادی و اجتماعی یا احساس تنهایی و جدایی ایجاد شود. درمان افسردگی پس از مهاجرت ممکن است نیازمند حمایت اجتماعی، مشاوره روانشناختی، یادگیری مهارت‌های تطبیق با محیط جدید و تقویت شبکه اجتماعی باشد. تشخیص صحیح و درمان به موقع این عارضه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

چرا افراد به افسردگی پس از مهاجرت مبتلا می‌ شوند؟

افسردگی بعد از مهاجرت کردن به دلایل بسیار متعددی می‌تواند به سراغ مهاجران برود. از جمله مهمترین این دلایل عبارت‌اند از:

 1. از دست دادن محیط آشنا و وارد شدن به یک محیط کاملا جدید. جدا شدن از محیط و اجتماعی که سال‌های سال در آن زندگی کرده‌اید و پا گذاشتن به دنیای جدید معمولا باعث ایجاد حس تنهایی در فرد خواهد شد.
 2. تطبیق خود با فرهنگ و زبان جدید می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و افراد را در مواجهه با مشکلات یادگیری و تفاوت‌های فرهنگی قرار دهد. این مورد باعث ترد شدن فرد از جامعه و در نتیجه گوشه‌گیر شدن آن خواهد شد.
 3. مشکلات مالی و عدم تطابق با نظام اقتصادی جدید می‌تواند به افسردگی منجر شود.
 4. جدایی از خانواده و دوستانی که سال‌های سال کنار هم بوده‌اید، می‌تواند احساس تنهایی و افسردگی را تشدید کند.
 5. احساس عدم تعلق به جامعه جدید به عنوان یک اقلیت ممکن است نقش مهمی در افزایش افسردگی ایفا کند.
 6. مشکلات مرتبط با حقوق مهاجران، ویزا و مسائل مربوط به اجازه اقامت نیز می‌توانند عواملی برای افسردگی باشند.
 7. نداشتن اطمینان درباره آینده و برنامه‌ریزی زندگی در کشور جدید ممکن است نگرانی‌ها و افسردگی را افزایش دهد.

استرس بعد از مهاجرت

نشانه‌های افسردگی بعد از مهاجرت چیست؟

نشانه‌های افسردگی پس از مهاجرت ممکن است متنوع باشند. برخی از این نشانه‌های در ظاهر فرد و برخی دیگر نیز در طرز رفتار آن مشخص هستند. از مهمترین نشانه‌های این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلاتی در خواب مانند بی‌خوابی یا خواب زیاد ممکن است ظاهر شود.
 • احساسات مثل اضطراب، ناراحتی، یا افت انرژی ممکن است در فرد به وجود آید.
 • کاهش انگیزه برای شرکت در فعالیت‌های روزانه یا لذت بردن از آنها یکی از شایع‌ترین نشانه‌های این نوع از افسردگی است.
 • افزایش احساس تنهایی و انزوا از جوامع جدید و افراد اطراف.
 • فردی که دچار افسردگی بعد از مهاجرت شده است، به طرز قابل لمسی دچار مشکل در تصمیم‌گیری و احساس ناتوانی در حل مسائل دارد.
 • افزایش یا کاهش وزن بی‌دلیل ممکن است اتفاق بیفتد.
 • درد بدون علت فیزیکی و سایر مشکلات جسمی بدون وجود هیچ دلیل پزشکی
 • بروز مشکلات در تمرکز، حافظه و اجرای وظایف روزمره
 • افکار منفی، احساس نا امیدی و پیش‌بینی‌های مخرب درباره آینده حضور در این کشور
 • گرایش به سمت مصرف مواد الکلی و مخدر برای تلاش برای فرار از احساسات منفی
 • افکار خودکشی یا نقص احساس ارتباط با زندگی.
 • افسردها ممکن است با احساسات گناه، عدم ارزشیابی و پوچی همراه شوند.

علائم افسردگی هم برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد؛ چرا که واکنش مهاجر به حضور در کشور جدید متفاوت خواهد بود. در صورت تجربه چندین نشانه از این موارد، بسیار مهم است که فرد به فکر کمک گرفتن از یک روانشناس برای مشکل به‌وجود آماده باشد.

راه‌ های درمان افسردگی بعد از مهاجرت

راه‌های درمان افسردگی پس از مهاجرت شامل مجموعه‌ای از روش‌ها و استراتژی‌ها می‌شوند که به فرد کمک می‌کنند با چالش‌ها و تنش‌های مرتبط با مهاجرت کنار بیاید. این موارد شامل:

 1. درمان با یک مشاور یا روانشناس متخصص در زمینه مهاجرت و افسردگی می‌تواند به فرد کمک کند تا با احساسات خود آشنا شود و استراتژی‌های مدیریتی یاد بگیرد.
 2. برقراری و تقویت ارتباطات اجتماعی با افراد محلی یا افراد دیگری که تجربه مشابهی دارند، می‌تواند احساس تنهایی را کاهش دهد.
 3. بهبود مهارت‌های زبانی می‌تواند ارتباطات را تقویت کرده و احساس تعلق به جامعه جدید را تسهیل کند.
 4. ورزش به عنوان یک درمان تکمیلی می‌تواند اثرات مثبتی بر روحیه و سلامت عمومی داشته باشد.
 5. یادگیری راهکارهای مؤثر برای مدیریت استرس و افکار منفی می‌تواند به فرد کمک کند که بهتر با چالش‌های مهاجرت برخورد کند.
 6. شرکت در گروه‌ها یا فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند فرصتی برای ارتباط با دیگران و ایجاد شبکه اجتماعی فراهم کند.
 7. در برخی موارد، مصرف داروهای ضد افسردگی تحت نظر یک پزشک ممکن است مورد نظر باشد.

استرس پیش از مهاجرت

درمان افسردگی پس از مهاجرت در کلینیک دکتر کربلایی (مشاور آنلاین و تلفنی)

روان درمانی بهترین راه برای درمان افسردگی بعد از مهاجرت است. در این روش درمانی فرد شخص با یک مشاور ارتباط برقرار می‌کند و سپس مشاور با شناخت و شناسایی علائم افسردگی به کمک شما خواهد آمد تا از این وضعیت خارج شوید. دکتر کربلایی یکی از برجسته‌ترین و بهترین روان پزشکان کشور است که در زمینه روانپزشکی کودک و نوجوان، درمان اختلالات روانی، روانپزشکی سالمندان و .. مشغول فعالیت است. نکته جالب در خصوص دکتر علی کربلائی صباغ امکان دریافت نوبت آنلاین دکتر کربلایی است. امکان انجام مشاوره به‌صورت حضوری، تصویری و تلفنی وجود دارد. به این ترتیب ساکن هر کجا از دنیا که باشید، ایشان شما را ویزیت خواهد کرد و به شما در رفع این مشکل کمک می‌کند.

اگر احساس افسردگی در شما بسیار شدید است و خودتان و اطرافیانتان نمی‌توانند برای بهبودی شما کاری انجام دهند. حتما حتما به سراغ یک مشاور بروید. ان مشاور با درک مشکلات و دلایل افسردگی به شما کمک می‌کند تا بر این حالت روحی خود غلبه کنید. دکتر علی کربلایی صباغ یکی از بهترین افرادی است که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


همین امروز تماس بگیرید