مشاوره جنسی یا سکس تراپی چیست؟


سلامت جنسی بخشی اساسی از سلامت کلی بدن می‌باشد. اکثر افرادی که یک مشکل جنسی را تجربه می‌کنند، از عنوان کردن مشکلشان حتی نزد پزشک خجالت می‌کشند.جالب است بدانید، طبق آمار ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان مبتلا به اختلالات جنسی هستند.

مشاوره جنسی یا سکس تراپی چیست؟

مشاوره جنسی نوعی گفتگوی درمانی است. سکس‌تراپی به افراد و زوج‌ها کمک می‌کند که عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی تاثیرگذار بر رضایت روابط جنسی خود را شناسایی و درمان کنند. هدف از این درمان کمک به افراد است. به این منظور که بتوانند از چالش‌های جسمی و عاطفی عبور کنند تا زندگی رضایت بخش و رابطه جنسی لذت بخشی داشته باشند. سکس تراپ  می‌تواند برای افراد در هر سن، جنس و گرایش جنسی موثر باشد.

مشاور جنسی یا سکس تراپی چیست

به چه کسی سکس‌تراپ می‌گویند؟

همه روانپزشکان برای سنجش و درمان بیماری‌های روانپزشکی آموزش می‌بینند. از نظر تحصیلی و فرایند آموزشی، روانپزشک پیش از روانپزشک شدن باید در رشته پزشکى فارغ‌التحصیل شده و سپس در دوره تخصص اعصاب و روان (روانپزشکی) شرکت کرده و آموزش تخصصی ببیند. روان‌پزشکان علاقمند به حیطه سکس‌تراپی، پس از گذراندن دوره تخصصی خود، در دوره‌های تکمیلی مربوطه شرکت می‌کنند و سکس‌تراپ یا مشاوره جنسی می‌شوند.

همچنین روانشناسان پس از گذراندن دوره روانشناسی؛ در مقطع فوق لیسانس یا دکترا؛ گرایش روانشناسی درمان جنسی را می‌گذرانند و البته در دوره‌های تکمیلی مربوط به سکس‌تراپی نیز می‌توانند شرکت کنند. از آنجایی که معمولا صحبت در مورد مسائل جنسی برای افراد دشوار است، اولین شرط برای یک سکس تراپیست (مشاور سکس‌تراپی) این است که توانایی برقراری ارتباط مناسب و راحت با مراجع را داشته باشد و بتواند اعتماد او را جلب کند.

همچنین بسیاری از مشکلات جنسی در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی ریشه دارد در نتیجه تنها یک متخصص سلامت روان یا همان مشاوره جنسی قادر به شناسایی و ارزیابی فردی، مشکلات اجتماعی و شخصیت بیمار بوده و می‌تواند به او کمک کند. لازم به ذکر است که آشنایی با زمینه‌های فرهنگی، اخلاقی و مذهبی هر جامعه، یکی از مهمترین نیازهای فرایند درمان است، زیرا ارزیابی اختلالات جنسی صرف نظر از زمینه‌های فرهنگی و ایدئولوژیک جامعه، امکانپذیر نیست. مشاور جنسی باید آگاهی و تخصص لازم در محقق شدن عناصر اصلی در درمان اختلالات جنسی را دارا باشد.

این عناصر عبارتند از:

 • کاهش دادن اضطراب مراجع
 • تعیین تکالیف جنسی در منزل
 • دادن آگاهی جنسی به مراجع
 • کمک به مراجع در جهت افزایش و بهبود مهارت‌های ارتباط جنسی

پس از مراجعه به مشاور جنسی لازم است که ویژگی‌های زیر را در او بررسی کنید.

 • در جلسات مشاوره جنسی هیچ معاینه و لمس فیزیکی بین درمانگر و شخص مراجعه کننده نباید وجود داشته باشد.
 • فضایی را ایجاد کند که شما بدون محدودیت موضوع، به طور آزادانه قادر به صحبت باشید.
 • اطلاعاتی که شما به او ارائه می‌دهید، بصورت محرمانه باقی بماند.
 • سکس‌تراپیست شما را بدون تعصب و پیش‌داوری راهنمایی کند.
 • در مورد شما قضاوتی نکند.

مشاوره جنسی و سکس تراپی در کلینیک دکتر کربلایی

کلینیک روانشناسی دکتر کربلایی مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان ارائه دهنده بهترین جلسات مشاوره و روان درمانی در زمینه های مختلف مشاور کودک و نوجوان، مشاوره قبل از ازدواج و مشاور جنسی و … است که همواره در تلاش است که به بهترین روش ممکن و با به‌روز ترین روش های درمانی، مشکلات مراجعه کنندگان را رفع کند.


بیشتر بخوانید: کاربردهای  تزریق داخل مفصلی زانو


مشاوره جنسی حضوری

مشاور جنسی کلینیک دکتر کربلایی، دوره تکمیلی سکس‌تراپی را گذرانده و مراجعین با شکایات جنسی را جهت ارزیابی و درمان می‌پذیرد. جلسات درمان، توسط روانپزشک مجموعه نظارت می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که مشاوره جنسی با به‌روزترین استانداردهای جهانی را ارائه دهیم. علاوه بر نظارت بر کار سکس‌تراپ، از مراجعین هم هر چند جلسه یک بار نظرسنجی انجام می‌شود تا روند بهبود در بالاترین کیفیت خود سپری گردد.

مشاوره جنسی آنلاین و حضوری

مشاوره جنسی آنلاین و تلفنی

برای افرادیکه ساکن شهرستان یا خارج از کشور هستند یا به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری به کلینیک را ندارند، جلسات تلفنی و آنلاین به گونه‌ای تدارک دیده شده که حتی‌الامکان بیشترین نزدیکی به جلسات حضوری را داشته باشد. تمام فرآیند نظارتی که در بند قبلی در مورد جلسات حضوری گفته شد در مورد جلسات تلفنی و آنلاین هم انجام می‌شود.

چه زمانی به مشاوره جنسی و  روابط زناشویی نیاز دارید؟

هر زوجی که به لحاظ جنسی فعال باشند می‌بایست از رابطه جنسی لذت ببرند. این یک لذت دوطرفه است. هر زمانی  که یک یا هر دو زوج از این لذت محروم باشند احتمالا اختلالی وجود دارد و باید به دنبال درمان آن باشند. گاهی زوجین قبل از مراجعه تلاش‌هایی در جهت بهبود دارند که اتفاقا ممکن است نتیجه‌بخش  باشد. اگر نبود، مشاوره زناشویی را به عنوان قدم بعدی انتخاب کنند.

چه کسانی نیاز به مشاوره جنسی دارند؟

اگرچه به طور کلی این تصور وجود دارد که مشاوره جنسی فقط برای افراد مبتلا به مشکلات جنسی است، اما بخشی از کار سکس‌تراپیست‌ها، آموزش‌ آناتومی جنسی و بهداشت جنسی به افراد است. بعضی افراد می‌توانند بدون اینکه اختلالی داشته باشند برای بهتر کردن زندگی جنسی خود و لذت بیشتر در رابطه جنسی به مشاور جنسی مراجعه کنند. علاوه بر این افرادی که در رابطه‌شان از مشکلات زیر رنج می‌برند باید به یک درمانگر جنسی مراجعه کنند:

 • شهوت جنسی نامتناسب: یکی از طرفین رابطه می‌خواهد تمام وقت رابطه جنسی داشته باشد در صورتی که طرف دیگر به ندرت آن را می‌خواهد.
 • کسالت جنسی: یک یا هر دو طرف در روابط جنسی خود بی‌حوصله هستند.
 • تمایل به تغییر الگو: به عنوان مثال بحث در مورد چند همسری.
 • میل جنسی کم: یک یا هر دو طرف در روابط جنسی بی‌میل هستند.
 • مقابله با خیانت
 • اعتیادهای جنسی یا رفتار‌های اجباری
 • مقاربت دردناک
 • مشکلات در رسیدن به ارگاسم
 • احساس گناه در رابطه جنسی
 • مشکل در کنترل انزال
 • پارافیلیا یا انحرافات جنسی: این اختلالات به صورت تکانه‌ها، خیالات یا اعمال جنسی غیر معمول مشخص می‌گردند. شیوع آنها در مردان بیشتر از زنان است. برخی از پارافیلیاهای شایع :
 • اختلال عورت نمایی (exhibitionism): نشان دادن آلت تناسلی در برابر عموم
 • اختلال یادگارخواهی (fetishism): برانگیختگی جنسی با اجسام بی جان مثل کفش، مو، لباس
 • اختلال بچه بازی: تمایل به فعالیت جنسی با کودکان کمتر از سیزده سال
 • اختلال سادیسم جنسی: برانگیختگی جنسی در اثر رنج دادن جسمی یا روانی شخص دیگر
 • اختلال مازوخیسم جنسی: نقطه مقابل سادیسم جنسی است. در این پارافیلیا شخص با رنج کشیدن جسمی و روانی دچار برانگیختگی جنسی می‌شود

چه کسانی به مشاوره جنسی نیاز دارند؟

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند تعیین کند که شما نیاز به مراجعه به مشاور جنسی دارید یا کافی است فقط به یک رواندرمانگر مراجعه کنید، این است که تجزیه تحلیل کنید، کدام بخش از زندگی شما بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است. اگر کیفیت زندگی و سلامت هیجانی شما به شدت تحت تأثیر اختلالات جنسی شما قرار گرفته است، توصیه می شود که حتماً به یک سکس‌تراپ یا مشاوره جنسی مراجعه کنید. به علاوه نوجوانانی که در مورد مسائل جنسی گیج شده‌اند و یا نگران هستند، ممکن است در برخی موارد نیاز به مراجعه به سکس‌تراپیست داشته باشند.

آیا سکس‌تراپی فقط مختص زوجین است؟

این موضوع که یکی از طرفین رابطه به تنهایی و بدون همسر خود به دنبال درمانی برای مشکل جنسی خود برود اصلا موضوع غیر معمولی نیست. زیرا او معتقد است که مشکل تنها متوجه خودش می‌باشد. اگر برای شما هم همینطور است باید بدانید که حتی اگر شریک زندگی شما بخشی از مشکل نباشد، باید بخشی از راه حل باشد.

بعضی اوقات یکی از طرفین از شرکت در جلسه سکس‌تراپی اجتناب می‌کند. اگر اینگونه است، شما باید از او بخواهید که حداقل برای یک جلسه هم که شده شرکت کند. زیرا این به درمانگر کمک می‌کند تا دیدگاه او به موضوع را درک کند. همچنین ممکن است با یکبار شرکت، شریک زندگی شما علاقه مند به شرکت در این جلسات درمانی شود. دکتر مایکل کریچمن، مدیر اجرایی مرکز سلامت جنسی و پزشکی بقا جنسی در کالیفرنیای جنوبی در یکی از مقاله‌های خود می‌گوید که مدل مراجعه برای درمان می‌تواند در سناریوهای مختلف فرق کند. در اینجا برخی از این سناریوها را که او مطرح کرده بود بررسی می‌کنیم:

 • مسائل مربوط به تعارضات شخصی که تحت تاثیر تمایلات جنسی هستند مثل آسیب جنسی یا ضرب و شتم دکتر کریچمن توصیه می‌کند که برای مقابله با این مسائل، ابتدا به دنبال درمان فردی باشید. سپس به تدریج در صورت لزوم از شریک زندگی خود نیز بخواهید که در پروسه درمان حضور پیدا کند.
 • درگیری در مورد رابطه به طور مثال اگر شریک شما تمایلی به رابطه جنسی نشان نمی‌دهد بهتر است اول شما به تنهایی سعی کنید نگرانی‌های جنسی خودتان را جست و جو کنید و بهتر بشناسید. سپس شریک زندگی خود را درگیر کنید.
 • رفتار های جنسی اجباری (CSB) در این سناریو دکتر کریچمن معتقد است که بهتر است شخصی که دارای این رفتار است به تنهایی به درمانگر مراجعه کند و بعدتر شریک زندگی خود را درگیر کند. او در ادامه توضیح می‌دهد: بعضی اوقات ممکن است احساسات شخصی مثل خیانت، گناه یا ترس قبل از حضور همسرتان مورد بررسی قرار گیرد. کسی که از CSB رنج می‌برد ممکن است طیف گسترده‌ای از احساسات مانند ترس، شرم و اضطراب را نیز تجربه کند. پرداختن به این موضوعات عاطفی شخصی قبل از حضور شریک زندگی شما در پروسه درمان، بسیار مهم است و می‌تواند باعث تقویت رابطه شود.
 • مشکلات زناشویی و جنسی به عنوان مثال اگر یکی از طرفین رابطه به دیگری خیانت کند. دکترکریچمن معتقد است که هر دو باید از ابتدا باهم برای حل این مشکل اقدام کنند. هردو باهم به مشاوره‌ زناشویی بروند، در مورد نقش‌هایی که ممکن است هرکدام در بروز این مسئله داشته باشند بپردازند.
 • مشکلات شخصی مربوط به رابطه جنسی به طور مثال اگر شما اخیرا به یک عفونت مقاربتی مبتلا شده باشید، می‌بایست به تنهایی سعی کنید، یاد بگیرید چگونه آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید. متخصصین رابطه جنسی یا سکس‌تراپ‌ها می‌توانند در راهنمایی یک فرد برای کمک به خود و شریک زندگی‌اش بسیار مفید واقع شوند.

کریچمن می‌گوید: در کل بهتر است فردی که مشکل جنسی‌ای را تجربه می‌کند؛ ابتدا به تنهایی دنبال معالجه و درمان باشد؛ و به تدریج شریک زندگی خود را درگیر کند (اگر شریک زندگی دارد) او در ادامه می‌گوید وقتی درمانگر با فردی که مشکل جنسی دارد صحبت می‌کند،  فقط یک طرف موضوع را می‌بیند. وقتی شریک زندگی فرد هم درگیر شود، درمانگر می‌تواند سبک‌های تعامل و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را بسنجد. آنچه در زندگی شخصی آن‌ها اتفاق میافتد را تشخیص دهد. همچنین درمانگر می‌تواند زبان بدن زوجین را ارزیابی کند. زیرا به این طریق جزییات جنسی صمیمی را فاش می‌کنند.


بیشتر بخوانید: زوج درمانی چیست؟ چه زمانی باید به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟


در طول جلسات مشاوره جنسی چه مواردی مطرح می شود؟

یک سکس‌تراپیست به شما گوش می‌دهد تا مشکلات شما را توصیف و ارزیابی کند. در نتیجه بفهمد علت مشکل شما جسمی است یا روانی و یا هردو هر جلسه درمانی محرمانه است. حرف‌هایی که بین شما و درمانگر زده می‌شود بین خودتان می‌ماند. درمانگر به شما کمک می‌کند در مورد موضوعات عاطفی که ممکن است در مسائل جنسی اثر بگذارد صحبت کنید، و راه حلی برای آن پیدا کنید. صحبت کردن و کاوش در مورد تجربیات جنسی، به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از وقایع و دلایل آن‌ها داشته باشید. همچنین ممکن است درمانگر تمرین‌ها و کارهایی را برای شما تعیین کند تا با شریک زندگی خود انجام دهید. جلسات مشاوره، معمولا با بررسی اضطراب عملکرد شروع می‌شود. سپس مشاور جنسی شروع  به آموزش به زوجین می‌کند که چگونه خطوط ارتباطی‌ای را بین خود باز کنند. تا بتوانند در مورد خواسته‌ها و نیازهای جنسی خود، به راحتی سخن بگویند. همچنین در این جلسات ممکن است زن و شوهر موضوعاتی را که باعث ایجاد استرس در رابطه‌شان هست را کشف کنند.

جمع بندی

شواهد علمی ثابت کرده‌اند که بیشترین تاثیر مشاوره جنسی در درمان مسائلی مانند: مشکلات در ارگاسم، بیزاری جنسی (رابطه جنسی ناخوشایند و منزجر کننده) و واژینیسموس (واژینیسم چیست؟) و … می‌باشد. به خاطر داشته باشید که سکس تراپی یا مشاوره زناشویی می‌تواند به سادگی با هدایت شما و شریک زندگیتان، در جهت تمرکز بیشتر بر صمیمیت و تمایلات جنسی، بسیار مفید باشد. در مطالعات و آزمایش‌های بالینی که روی گروه زنان انجام شد، به گروهی از زنان داروهایی برای بهبود عملکرد جنسیشان دادند. به گروهی دیگر تنها تظاهر به دادن دارو کردند. در طول مطالعه، شاهد بهبودی زنان، تا ۳۰ درصد در عملکرد جنسی؛ در گروهی که به ظاهر به آنها دارو داده شده بود؛ بودند. نتایج این آزمایش این موضوع را به ما می‌فهماند، که حتی در صورت عدم استفاده از درمان فعال، سکس تراپی می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد.

نویسنده: دکتر علی کربلایی

اشتراک :
 1. استرس یا اضطراب در مورد سکس
 2. بی تمایلی به سکس (سردمزاجی) یا تمایلات جنسی نامنطبق
 3. مشکل نعوظ
 4. زودانزالی
 5. اعتیاد به سکس یا پورنوگرافی
 6. سوء استفاده جنسی
 7. گرایش جنسی یا هویت جنسیتی
 8. رابطه جنسی دردناک
 9. مشکلات تصویر بدنی (ذهنیت هر شخص از اندام خود) یا اعتماد به نفس
 10. تغییرات جنسی مربوط به شرایط زندگی
 11. زندگی جنسی خسته کننده و کشف فعالیت‌ های جنسی جدید
 12. نارضایتی جنسی خانم هایی که در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند
 13. بهبودیافتگان سرطان سینه یا سرطان پروستات
 14. مشکلات تکنیکی
 15. فتیش ها
 16. واژینیسموس

در اصل باید بدانید که سکس تراپی یک رویکرد درمانی تمرین محور است اما روش های که در سکس تراپی مورد استفاده قرار می گیرد موارد زیر است:

 1. تکالیف ذهنی یا عملی
 2. امتحان روش‌های جدید برای برقراری رابطه جنسی
 3. استفاده از تکنیک تمرکز ذهنی
 4. آموزش مسائل جنسی
 5. تمرین در مقابل آینه
 6. یادگیری استراتژی‌های ارتباطی

همیشه مجبور نیستید که همراه با شریک زندگی خود این درمان را شروع کنید می توانید به تنهایی نیز به سکس تراپیست مراجعه کنید. و در صورت نیاز حضور همسر شما و کمک به بهبود روند درمان مشاور جنسی این توصیه را انجام می دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
زینب عبدالهی
 ارسال شده در : شنبه 18 اردیبهشت 1400

سلام وقتتون بخیر وقت مشاوزه غیرحضوری می خواستم

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 13 شهریور 1400

سلام ممنونم این امکان وجود دارد لطفا برای هماهنگی تماس بگیرید.

محسن
 ارسال شده در : چهارشنبه 03 دی 1399

ممنونم از توضیحات کاملتون میشه یه وقتی برام بزارید تا بطور انلاین با شما مشاوره ای داشته باشم در مورد زود انزالی

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 13 شهریور 1400

امکان بهره مندی از جلسات مشاوره جنسی آنلاین وجود دارد لطفا برای هماهنگی تماس بگیرید.

همین امروز تماس بگیرید

نوبت خود را اینترنتی ثبت کنید

دریافت نوبت دکتر