نوار عصب و عضله


از آنجایی که اعصاب بدن، به عنوان تولیدکننده الکتریسیته برای انتقال پیام‌ها بین مغز و اندام‌های دیگر محسوب می‌شوند، در نتیجه انتقال پیام برای احساس‌ گرما، سرما، درد، سوزش و... توسط عصب‌ها انجام می‌شود. دستورات مغز به اندام‌ها نیز توسط این عصب‌ها صورت می‌گیرد. این پیام‌ها به صورت امواج الکتریکی در طول عصب جریان پیدا می‌کند. زمانی که انتقال پیام با مشکل مواجه شود و یا عصب‌ها مختل شوند،  برای تشخیص عملکرد و اختلالات عصب‌های بدن، از نوار عصب و عضله استفاده می‌کنند. 

نوار عصب و عضله

اهمیت انجام تست نوار عصب و عضله در چیست؟

در این تست، نحوه فعالیت عصب و عضله در کنار هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع با بروز علائم مختلف، پزشک تشخیص می‌دهد این علائم مربوط به عصب و عضله است یا خیر. در این شرایط یکی از راه‌های تشخیص، تست نوار عصب و عضله است. در واقع مکملی برای بررسی رفتار عصب و عضله، در کنار شرح حال و معاینات دیگری است که روی بیمار انجام می‌گیرد.

نوار عصب و عضله برای تشخیص چیست؟

تست نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی، برای سنجش سلامت و عملکرد عصب و عضله انجام می‌شود. نمونه نوار عصب و عضله ، با قرار دادن الکترود روی عضله یا ناحیه مورد نظر آغاز می‌شود تا فعالیت‌های الکتریکی عضله درگیر، ثبت شود. از بهترین مراکز نوار عصب و عضله در تهران، کلینیک چند تخصصی دکتر کربلایی است. زمانی که عصب به درستی کار نمی‌کند و وظایف خود را انجام نمی‌دهد، انتقال پیام دچار اختلال می‌شود. در این زمان یکی از راه‌های تست عصب و عضله، روش تشخیصی الکترود است که در آن شدت، سرعت و دیگر خصوصیات جریان الکتریکی که در عصب شما جریان دارد، ثبت می‌شود. به طور کلی از فواید نوار عضله می‌توان تشخیص علل موارد زیر را نام برد:

 • خارش، بی حسی یا ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلانی
 • فلج
 • انقباض غیر ارادی عضلانی که اصطلاحا با '' تیک'' می‌شناسیم.
 • اختلالات عضلانی 
 • اختلالات مربوط به ناتوانی نورون‌های عصبی در ارسال سیگنال‌های الکتریکی به اندام مورد نظر 
 • رادیکولوپاتی
 • اختلالات مربوط به  اعصاب محیطی مثل سندروم تونل کارپال
 • اختلالات مربوط به سیستم عصبی مثل ای ال اس

نوار عصب و عضله دست

زمانی که دست شما مدام مورمور شده یا احساس خواب رفتن و گزگز کردن در دست‌تان دارید، برای بررسی علت و پیدا کردن دلیل آن، نوار عصب دست گرفته می‌شود. به این ترتیب محل گیر افتادن عصب، ضعیف شدن عضلات دست، یا فشار دیسک گردن روی عصب از مواردی است که با این تست، تشخیص داده می‌شود. از شایع‌ترین بیماری‌هایی که با نوار عصب و عضله دست تشخیص داده می‌شود، سندروم تونل کارپ است. در این بیماری، عصب در ناحیه مچ دست فرد تحت فشار است و در اثر آن، فرد در کف دست خود احساس درد و تورم می‌کند یا علائم خواب رفتگی در سه انگشت کناری خود دارد. در این زمان از نوار عصب و عضله استفاده می‌شود. مراکز  نوار عصب دست در تهران ، متعدد هستند، کلینیک دکتر کربلایی از بهترین مراکز نوار عصب و عضله در تهران است. 

نوار عصب و عضله دست

نوار عصب پا چه چیزی را مشخص می‌کند؟

اگر دقیق‌تر بگوییم نوار عصب پا برای چیست، باید گفت در صورتی که بیماری‌ای داشته باشید که عصب شما را درگیر کرده باشد مثل نوروپاتی یا میوپاتی، نوار عصب و عضله برای تشخیص استفاده می‌شود. اغلب دردهای شدید پا و حتی درد زانو می‌تواند به علت تحت فشار قرار گرفتن اعصاب مربوط به ستون فقرات باشد. همچنین برای تشخیص دلیل ضعف عضله پا، داغ یا سرد بودن مداوم کف پا، یا گیر کردن عصب در کف یا مچ پا، از نوار عصب عضله پا استفاده می‌شود.

نوار عصب گردن چیست؟

در بیمارانی که دچار دیسک یا آرتروز گردن هستند، از روش تشخیص نوار عصب و عضله گردن استفاده می‌کنند.

نوار عصب کمر 

در صورتی که در کمر یا لگن شما، عصبی درگیر آرتروز یا آسیب باشد، مثلا در اثر دیسک کمر، به عصب شما فشار آمده باشد، تشخیص دلیل بی حسی یا گزگز کردن پای شما، با نوار عصب و عضله انجام می‌شود. برای اطلاع از هزینه نوار عصب کمر، با کلینیک دکتر کربلایی در تماس باشید.

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس 

برای تشخیص علت بی حسی در ناحیه دست یا بررسی علائم مربوط به ام اس، از نوار عصب و عضله استفاده می‌شود. این تست صرفا برای تشخیص مشکلات ایجاد شده در اثر ام اس کاربرد دارد و برای تشخیص ام اس به کار نمی‌رود.


 متخصص ستون فقرات در تهران در کلینیک دکتر کربلایی


چگونگی انجام نوار عصب و عضله یا EMG-NCV

در کلینیک تخصصی دکتر کربلایی، ابتدا توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب، معاینه میشوید. برای شروع تست، با تحریکات بسیار خفیف الکتریکی، هدایت عصبی انجام می‌شود و در نهایت با واکنش عضو سالم، مورد مقایسه قرار می‌گیرد. این بخش توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد. سپس تست نوار عضله یا الکترومایوگرافی، توسط سوزن‌های ریز انجام می‌گیرد. در واقع با نیدل یا سوزن‌های ریز، که به عضله زده می‌شود، عضله بیمار تست می‌شود. بسیاری از دردها و مشکلات،  ناشی از درگیری دیسک کمر یا گردن است که با روش‌های درمانی پیشرفته‌ای که در کلینیک تخصصی دکتر کربلایی صورت می‌گیرد، درد و ناراحتی در عصب و عضله به میزان بسیار زیادی پایین می‌آید. 

آیا تست نوار عصب و عضله (EMG,NCV) دردناک است؟

در پاسخ به اینکه آیا نوار عصب و عضله درد دارد، باید گفت تست عصب و عضله در همه افراد یکسان نیست. در برخی از افراد، نقاط مختلفی که این تست روی آن انجام می‌شود، از حساسیت بیشتری برخوردار است. مثلا اگرچه این تست، درد طولانی مدت ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است وارد کردن سوزن در برخی اندام‌های فرد دردناک باشد. در این شرایط هم با قرار دادن کمپرس یخ در محل مورد نظر، درد شما تسکین پیدا می‌کند. 

اقدامات پیش نیاز جهت انجام تست نوار عصب و عضله

قبل از انجام تست نوار عصب و عضله بایستی چند مورد را به خاطر داشته باشید و دکتر را نیز در جریان قرار دهید. محلی که برای تست مورد استفاده قرار می‌گیرد، بایستی پاکیزه باشد. یک لباس گشاد هم پوشیده باشید تا مشکلی پیش نیاید. همچنین در صورتی که به موارد زیر مبتلا هستید، حتما پزشک را در جریان بگذارید:

 • سابقه بیماری عفونی مثل هپاتیت یا ایدز
 • در حال مصرف قرص آسپرین یا وارفارین
 • در صورت ابتلا به بیماری اختلال سیستم انعقاد خونی
 • استفاده از داروی خاص یا ابتلا به بیماری خاص
 • کاشت باتری در قلب

پس از انجام تست نوار عصب و عضله بیمار چه شرایطی دارد؟ 

بعد از انجام تست نوار عصب و عضله، می‌توانید کلینیک را ترک کنید. اطلاعات مورد نیاز توسط پزشک ثبت و تحلیل شده و شرایط شما، برای متخصص مربوطه ارسال می‌شود. درد یا کبودی، بعد از کمپرس درمانی، برطرف می‌شود و نیازی به نگرانی نیست. در صورتی که دچار عارضه‌های زیر شدید، حتما پزشک‌تان را در جریان قرار دهید:

 • دچار تب، کرختی، بی حسی، یا ضعف در حرکت دادن عضو شدید.
 • پوست‌تان دچار تورم یا قرمزی شده و عفونت کرده است.
 • نگرانی غیر طبیعی نسبت به وضعیت خود دارید.

نتایج تست نوار عصب و عضله چه چیزی را نشان می‌دهند؟

بعد از تست، معمولا همان موقع نتیجه آماده است. تفسیر نتایج عصب و عضله، به عهده پزشک شما است. در صورتی که تست‌تان نرمال نباشد، یعنی در ناحیه مورد نظر فشار یا آسیبی به عصب وارد شده است که با شدت‌های مختلف اعلام می‌شود. البته با وجودی که تفسیر نهایی توسط متخصص اعلام می‌شود، اما شما هم می‌توانید در انتهای تست، یک دید نسبی نسبت به وضعیت‌تان با توجه به نتیجه، داشته باشید.

نتایج تست نوار عصب و عضله چه چیزی را نشان می‌دهند؟

کلینیک دکتر کربلایی، بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران 

اگر به دنبال بهترین متخصص عصب و عضله در تهران هستید، کلینیک دکتر کربلایی با مدیریت دکتر کربلایی روانپزشک خوب در تهران، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. این کلینیک با تجهیزات پیشرفته و تخصصی، با روش‌های درمانی موثر، اقدام به درمان شما عزیزان می‌کند.

مدت زمان و هزینه نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر کربلایی

بحث هزینه، شاید یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بیماران باشد. در مورد هزینه نوار عصب و عضله در سال 99 باید گفت این هزینه، به تعداد اعضایی بستگی دارد که باید از آن‌ها نوار اعصاب گرفته شود. بخشی از این هزینه توسط بیمه قابل پرداخت است. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های تست نوار عصب و عضله، با مشاوران کلینیک دکتر کربلایی تماس بگیرید.

اشتراک :

الکترومیوگرافی، الکترو مایوگرافی، نوار عصب، ای ام جی، ان سی وی، نوار دست، نوار پا و... همه از جمله عناوینی است که برای نوار عصب و عضله به کار می‌رود. 

نوار عصب و عضله، کاری تخصصی است که متخصصین توانبخشی و طب فیزیکی یا متخصص مغز و اعصاب که تخصص لازم را در این زمینه داشته باشد، می‌تواند این تست را انجام دهد. منتها باید از آناتومی، عصب‌های محیطی و عضلات و عروق خونی به طور دقیق، آگاه باشد.

این تست، مثل تست‌های دیگر نیست. اما بهتر است ناشتا نباشید و لباس راحتی پوشیده باشید تا دسترسی به تمام قسمت‌های بدن امکان پذیر باشد. البته پاکیزگی را فراموش نکنید. 

زمان انجام تست، متغیر است و با توجه به نوع و پیچیدگی بیماری، تست عصب و عضله زمان می‌برد. این زمان ممکن است از یک ربع تا یک ساعت طول بکشد.

بله، تست الکترو مایوگرافی بعد از انجام، مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند و می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


همین امروز تماس بگیرید

نوبت خود را اینترنتی ثبت کنید

دریافت نوبت دکتر