دکتر روانشناس خوب در شمال تهران


در سال‌هایی نه‌ چندان دور مراجعه به دکتر روانشناس نه‌ تنها کاری عادی محسوب نمی‌شد، بلکه اساساً دور از انتظار بود. درگذشته به طور کلی تخصص روانشناسی در میان جامعه چندان شناخته شده نبود و اغلب با روانپزشک اشتباه گرفته می‌شد. اما در سال‌های اخیر نه‌ تنها روانشناسی بیشتر موردتوجه مردم قرار گرفته بلکه مراجعه به دکتر روانشناس به‌ عنوان کاری معمول برای حفظ سلامت روان شناخته می‌شود. اما واقعا روانشناس‌ها در چه زمینه‌ای تخصص دارند؟ و چه زمانی باید به یک روانشناس مراجعه کنیم؟ چگونه می‌توان روانشناس خوب درتهران یا هر شهر دیگری پیدا کرد؟ در این مقاله از سایت کلینیک دکتر کربلایی به بررسی و پاسخ این سؤالات پرداخته‌ایم. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سؤالات هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

معرفی تخصص روانشناسی

پیش از قرن بیستم رشته روانشناسی از زیرشاخه‌های فلسفه به‌ حساب می‌آمد تا این‌که در سال ۱۸۷۲ توسط ویلهلم وونت در دانشگاه لایپزیگ آلمان به علمی کاملاً مستقل تبدیل شد. روانشناسی گستره‌ی وسیعی دارد؛ یک روانشناس می‌تواند یک فرد مبتلا به اضطراب را درمان کند یا ممکن است به یک شرکت در جهت فروش بیشتر و بهتر مشاوره بدهد. از یک سو فرایندهای فکری، احساسات، خاطرات، رؤیاها، ادراکات و … مانند مشکلات پوستی یا قلبی قابل مشاهده نیستند. از سوی دیگر ذهن انسان بسیار پیچیده بوده و درمان شرایطی که مربوط به فعالیت مغز است، اصلاً کار راحتی نیست. در حالی که علائم جسمانی برخی از بیماری‌ها مثل آلزایمر، قابل مشاهده هستند، اما در مورد بیماری‌های ذهن و سلامت روان اینگونه نیست و برای تشخیص آن‌ها باید به رفتار فرد توجه شود.

دکتر روانشناس

با وجود این شرایط تصور کنید یک روانشناس برای تشخیص مشکلات بیماران و ارائه راه‌حل به آن‌ها با چه سختی‌هایی روبرو خواهد بود. روانشناس‌ها ممکن است نقش‌های مختلفی نیز در جامعه داشته باشند. مثلاً به‌ عنوان مشاور مدرسه، دانش‌ آموزانی را که مشکل یادگیری دارند، بررسی کنند یا کارگاه‌های آموزشی درباره موضوعات مختلف برپا کنند یا با تیم‌های استخدامی در شرکت‌ها همکاری کنند. یک دکتر روانشناس درباره نحوه تفکر، احساس و رفتار انسان‌ها از نظر علمی در دانشگاه مطالعه می‌کند. سپس این دانش را برای کمک به مراجعین به کار می‌گیرد. همچنین سعی می‌کند از این دانش برای تغییر رفتار آن‌ها استفاده کند. با اینکه روانشناسی طیف وسیعی از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد. اما می‌توان این فعالیت‌ها را در سه دسته طبقه‌بندی کرد:

 • روانشناسی کاربردی: این گروه از روانشناس‌ها دانش و تحقیقات روانشناسی را برای حل مشکلات دنیای واقعی به کار می‌گیرند. روانشناس‌های صنعتی یا روانشناس‌های سازمانی در این دسته قرار می‌گیرند.
 • روانشناسی پژوهشی: کار روانشناس‌های پژوهشی انجام تحقیقات و مطالعات بر روی انسان‌ها یا حیوان‌ها است. این گروه معمولاً برای دانشگاه‌ها، کسب وکارهای خصوصی یا سازمان‌های دولتی کار می‌کنند. تحقیقات این گروه می‌تواند بر هر جنبه‌ای از علم روانشناسی مثل علوم اعصاب، شخصیت‌شناسی، رشد، رفتار اجتماعی و ... متمرکز باشد.
 • روانشناسی سلامت روان: این گروه از روانشناس‌ها هم به کار با بیماران مبتلا به اختلال روانی، ذهنی و رفتاری، می‌پردازند. معمولاً این افراد در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان، سازمان‌های دولتی، مدارس و... کار می‌کنند. روانشناسان بالینی و مشاورین مدارس از جمله روانشناسانی هستند که در این گروه قرار دارند.

دکتر روانشناس کیست؟

دکتر روانشناس کسی است که در مورد ذهن و رفتار مطالعه می‌کند. اغلب مردم با شنیدن اسم دکتر روانشناس، فردی را تصور می‌کنند که با مراجعین خود صحبت می‌کند، مشکلات آن‌ها را می‌شنود و توصیه‌هایی برای حل آن‌ها ارائه می‌دهد. اما واقعیت این است که حرفه روانشناسی طیف وسیعی از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد. فعالیت‌هایی که از مطالعه رفتار سازمانی انسان‌ها تا مطالعه رفتار حیوانات را شامل می‌شود. در کل اصطلاح روانشناس را می‌توان برای افراد زیر به کار برد:

 • افرادی که از علم روانشناسی برای درمان بیماری‌های روانی استفاده می‌کنند.
 • افرادی که به‌ عنوان دانشمند علوم اجتماعی به انجام تحقیقات روانشناسی می‌پردازند. این افراد معمولاً در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

برای چه مشکلاتی به روانشناس مراجعه کنیم؟

زندگی هیچ‌ وقت بدون مشکلات و معضلات ادامه پیدا نمی‌کند. همه ما در زندگی با مشکلاتی مواجه می‌شویم که به لحاظ روحی به ما ضربه می‌زنند. از دست دادن عزیزان یا پایان یک رابطه عاطفی و مشکلاتی از این قبیل همواره بدون آمادگی قبلی برای همه اتفاق می‌افتند. در چنین شرایطی لازم است که از یک دکتر روانشناس برای کم‌کردن آسیب کمک بگیریم. در ادامه مهم‌ترین مشکلاتی را که نیاز به مراجعه نزد دکتر روانشناس دارند، مرور می‌کنیم:

فقدان

مرگ یک حقیقت اجتناب‌ناپذیر زندگی است. اما این حقیقت چیزی از سخت و ناگوار بودن آن کم نمی‌کند. به هرحال همه افراد روزی غم از دست دادن یکی از عزیزانشان را تجربه می‌کنند. برخی از افراد به سوگواری آشکار می‌پردازند و برخی به طور خصوصی سوگواری می‌کنند اما ممکن است عده‌ای هم از آن اجتناب کنند. واقعیت این است که فرار از چنین واقعیتی می‌تواند آسیب‌های جدی و درازمدتی را ایجاد کند. یک روانشناس می‌تواند به افراد کمک کند تا راه‌های مناسب برای کنارآمدن با مرگ عزیزان را پیدا کنند.

استرس و اضطراب

موقعیت‌ها و شرایط مختلفی در زندگی وجود دارد که استرس و اضطراب ایجاد می‌کنند. از رد مصاحبه استخدامی گرفته تا مشکلات ارتباطی، اما در صورتی که این استرس‌ها و اضطراب‌ها بر روی هم انباشته شوند ممکن است باعث افسردگی، انزوا و ... شوند. دکتر روانشناس به افراد کمک می‌کند تا بتوانند با کشف علت اضطراب خود آن را مدیریت کنند.

افسردگی

احساس درماندگی یا نا امیدی شدید دو نشانه مهم افسردگی هستند. افسردگی یک اختلال روانی شایع است که در آن افراد علاقه خود را به چیزها از دست می‌دهند و در مدیریت احساسات خود دچار مشکل می‌شوند. روانشناس به افراد درگیر افسردگی کمک می‌کند علت آن را بشناسند.

همچنین دیگر مشکلاتی که روانشناس‌ها با آن سروکار دارند، شامل موارد زیر است:

 • فوبیا
 • مشکلات در ارتباطات و روابط خانوادگی
 • اعتیاد و عادت‌های ناسالم
 • ارتقا عملکرد
 • اختلالات روانی
 • یافتن کمک مناسب در روند مشکلات زندگی

علت و ضرورت مراجعه به دکتر روانشناس

همان‌ قدر که سلامت جسم انسان مهم است، سلامت روان هم اهمیت دارد. جسم و ذهن دو عامل حفظ سلامت و تعادل رفتاری در زندگی هستند. هیچ‌ کدام را نمی‌توان بر دیگری برتری داد. معمولاً همه ما به سلامت جسم توجه نشان می‌دهیم و با بروز کوچکترین علائم ناخوشایند به پزشک مراجعه می‌کنیم. اما برای داشتن یک زندگی سالم باید به اختلالات و مشکلات روانی هم توجه نشان دهیم. به‌ خصوص آنکه این نوع اختلالات معمولاً نشانه آشکار و قابل لمسی مثل درد ندارند. به همین دلیل برای حفظ سلامت روان لازم است به دکتر روانشناس مراجعه کنیم.

روانشناس خوب در تهران

ویژگی‌های یک دکتر روانشناس خوب

در ادامه برخی از ویژگی‌های یک روانشناس خوب را مرور می‌کنیم. در زمان مراجعه به دکتر روانشناس بهتر است به این ویژگی‌ها در وی توجه داشته باشید.

 • داشتن تحصیلات و صلاحیت علمی موردنیاز
 • داشتن تجربه و تخصص در زمینه موردنظر
 • ارائه توضیحات کافی به مراجعه در خصوص روند درمان
 • داشتن تمرکز لازم روی مراجعه در جلسات درمانی
 • توان برقراری تعادل بین افکار و احساسات مراجع
 • توان ایجاد فضایی امن و قابل اطمینان برای مراجع
 • انجام ارزیابی از روند پیشرفت درمان مراجع

دکتر روانشناس به درمان چه بیماری‌هایی می‌پردازد؟

درمان بیماری‌ها و اختلالات روانی در حیطه کار دکتر روانشناس قرار دارد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اختلال افسردگی اساسی
 • اختلال اضطرابی
 • اختلال دوقطبی
 • اسکیزوفرنی
 • اختلال استرس پس از حادثه

دریافت مشاوره از دکترهای روانشناس خوب در تهران

برای یافتن دکتر روانشناس خوب در تهران لازم است ویژگی‌های ارائه شده در مورد یک روانشناس خوب را حتماً مدنظر قرار دهید. راهنمایی گرفتن از دوستان و آشنایانی که تجربه مراجعه به روانشناس داشته‌اند، می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. توجه داشته باشید که هر چقدر در این مرحله وقت بیشتری صرف کنید، ضرر نخواهید کرد. همچنین می‌توانید برای یافتن روانشناس‌های خوب تهران به کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره دکتر کربلایی مراجعه کنید و در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

بهترین روانشناس‌های تهران در کلینیک دکتر کربلایی

گروه تخصصی مغز و اعصاب و روان دکتر کربلایی، همواره جمعی از بهترین متخصصین هر رشته را برای خدمات‌ دهی به مراجعین به کار گرفته است. شما می‌توانید برای مراجعه به بهترین دکتر روانشناس تهران با کلینیک دکتر کربلایی در تماس باشید. در این مجموعه روان درمانی و مشاوره توسط بهترین روانشناس‌های تهران ارائه می‌شود که تحت‌نظر دکتر کربلایی فعالیت می‌کنند. این افراد برای پذیرفته شدن در مجموعه، از فیلترهای آزمون ورودی و مصاحبه عبور کرده‌اند. مبنای کار گروهی در این مجموعه بر اساس علم و تکنولوژی روز دنیا بنا شده است. به همین دلیل برگزاری جلسات علمی هفتگی و ماهانه، مقاله‌خوانی و شرکت در کنگره‌های داخلی و خارجی به‌ عنوان آموزش ضمن خدمت شرط ادامه فعالیت متخصصین در این کلینیک است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha